Jak zvládat hádky - 3 ověřené rady psychologů

Jak zvládnout hádky ve vztahu tak, aby neskončily rozchodem?

 
Každý určitě zná tu situaci, kdy se s partnerem nedohodnete na určité drobnosti, ale vzejde z toho hádka na celé odpoledne plná výčitek křivd. Občasné hádky ve vztahu jsou naprosto normální a přirozené, pokud se ale nejste schopni pobavit o důležitých věcech bez dohadování, dnešní článek by Vám mohl opravdu pomoci. 

 

Každá hádka není stejná a nemůžeme proto všechny házet do jednoho pytle. Některé jsou nevyhnutelné, jiné opravdu zbytečné. Pokud máte pocit, že ve vašem vztahu převládá právě druhý typ hádek, tak si určitě přejete to změnit a zapracovat na tom. Možná Vám hlavou běží, proč se tolik hádáte a v čem děláte chyby. Důležité je si přiznat problém a začít na něm pracovat, ideálně oba dohromady.

Podle párového terapeuta Garyho Browna není jednoduché správně pracovat s argumentujícím partnerem. „Existuje nespočet důvodů, proč je někdy obtížné vyřešit slovní konflikt mezi partnery. Jedním z důvodů je fakt, že se partneři navzájem neposlouchají a nevnímají své emoce,“ vysvětluje doktor Gary Brown a dodává, že mnoho lidí se také zbytečně zaměřuje na „vítězství“ v hádce.

 

Pojďme se tedy podívat na to, jak nastolit ve vašem vztahu harmonii a mír.

 

                                                                                                    Hádky mezi partnery jsou přirozené. Ale pravdu při nich nemá ani jeden -  Flowee

 

Vyslechněte partnera

Při hádce s partnerem tak dlouho přemýšlíte, kdy vás pustí ke slovu, až naprosto zapomenete na to, že byste partnera primárně měla vyslechnout. Následně se stane, že každý z vás řeší jiný aspekt problému, a tudíž je zcela nemožné, abyste našli společnou řeč. Poslouchejte, co váš partner říká, a v žádném případě ho nepřerušujte.

Měli byste také držet otevřenou řeč těla. Nedělejte pohrdavé obličeje ani jiná odmítavá gesta. Stejně tak se vyhněte šermování rukama nebo zbytečným gestům, které situaci opravdu vůbec nevylepší.

Vyslechnutí partnera je pouze první krok k úspěchu. Musíte si také objasnit, že jste si dobře rozuměli a oba řešíte stejný problém. V ideálním případě si myšlenky a pocity toho druhého ověřte. V podstatě to tedy znamená, že po vyslechnutí zopakujete, co jste právě slyšeli. Dáte tak partnerovi najevo, že ho opravdu posloucháte a jeho postoj v k dané situaci Vás zajímá.

 

Mnoho lidí chce za každou cenu konflikt vyhrát, což se následně odráží na stylu argumentace i na samotném chování při hádce. „Tento způsob uvažování ale podkopává vaši schopnost problém vyřešit,“ zdůrazňuje psychoterapeutka Wishová a dodává, že byste hádku měli „vyhrát“ oba.

Zkuste tedy k problému přistupovat otevřeně, netlačte na pilu a uznejte, když má pravdu partner. Zároveň je důležité, abyste od začátku neshody přemýšlela nad tím, jak nejrychleji problém vyřešit. Díky tomu nepodlehnete výčitkám, které se například týkají předchozích partnerských problémů.

 

                                                                                                  Nebezpečné hádky: Tyhle 4 druhy zabíjejí váš vztah! - Proženy.cz

Vysvětlete svou perspektivu

Při hádce nejde jenom o slova, ale také o pocity, které se daného problému týkají. Bohužel některé páry o svých emocích zarytě mlčí, a tak je následně pro partnery obtížné poznat, jak daný problém druhá strana prožívá. Pokuste se svému protějšku sdělit, jak se cítíte, co prožíváte a proč je pro vás důležité, abyste toto téma společně probrali a vyřešili. Vysvětlete, co Vám vadí a proč. Pokud chcete problém opravdu vyřešit a ideálně najít kompromis, musíte KOMUNIKOVAT. V tuto chvíli je na místě, aby Váš partner opravdu poslouchal a snažil se Vás pochopit.

 

 
 

Pozor na přehnané emoce

I když je naprosto přirozené, že jste během hádky plní vzteku a hněvu, pokuste se tyto emoce ovládnout. Prvotní naštvání nechte opadnout a až poté se pusťte do řešení problému. Hněv Vás totiž dokáže ovlivnit mnohem více, než si myslíte.

Pokud ucítíte, že nad svými emocemi ztrácíte kontrolu, vyzkoušejte tzv. stop metodu, která je vhodná ke snížení emočního napětí. „Na okamžik se zastavte, několikrát se v klidu nadechněte a především vnímejte tok svých myšlenek. Následně se vraťte k partnerské diskusi, ke které zkuste přistupovat klidně a vyrovnaně,“ dodává doktor Brown.

V neposlední řadě pamatujte na to, že každý vztah dříve nebo později zažije nepříjemný konflikt. Partneři ve zdravých vztazích ale vědí, že naslouchání, otevřenost odlišným názorům a jednání s respektem je klíčem k rychlému vyřešení problému.

 

Pokud by Vás zajímalo, jestli umíte Vaše emoce zvládnout, můžete si to ověřit v jednoduchém testu zde.

Zpět do obchodu