Komunikace - klíč ke spokojenému vztahu

JAK KOMUNIKOVAT VE VZTAHU

Komunikace ve vztazích je pro šťastné a zdravé partnerství nezbytná. A nejde o to, abyste si povídali. Zeptat se partnera, jaký měl den, je hezké, ale pokud chcete fungující vztah, musíte jít hlouběji. Naučit se komunikovat ve vztahu znamená naplňovat potřeby partnera. Chcete-li zlepšit komunikaci ve svém vztahu, musíte zjistit, jak naslouchat, ne jak mluvit.

 

PROČ JE KOMUNIKACE VE VZTAHU DŮLEŽITÁ?

Komunikace ve vztazích je zásadní pro šťastné a zdravé partnerství. Váš partner je pravděpodobně osoba, se kterou trávíte nejvíce času, což znamená, že existuje větší riziko nedorozumění a konfliktů. Když však komunikaci ve vztazích zdokonalíte, budete odměněni.

 

                                                                  African American Guy Singing Love Song to His Girlfriend Through Can Phone on Yellow Background

 

 

1. ZAVAŽTE SE K OPRAVDOVÉMU SPOJENÍ

Největší omyl ohledně toho, jak komunikovat ve vztahu, spočívá v tom, že komunikace je totéž, co mluvení nebo navazování konverzace. Komunikace ve vztahu je ve své podstatě o navázání kontaktu a využití vašich verbálních, písemných a fyzických dovedností k naplnění potřeb vašeho partnera. Nejde o to, abyste si povídali. Jde o to, abyste pochopili partnerův pohled na věc, nabídli mu podporu a dali mu najevo, že jste jeho fanouškem číslo 1.

 

Je snadné nechat skutečné spojení a vášeň slábnout, zejména v dlouhodobých vztazích. Prvním klíčem k tomu, jak zlepšit komunikaci ve vztahu, je však přiznat si, že už vás nespojuje tak jako dřív. Promluvte si s partnerem o obnovení vašeho spojení a poskytněte mu výchozí bod. Pokud váš partner není pro, nedělejte si starosti. Vztahy jsou místem, kam chodíte dávat, ne místem, kam chodíte brát. Mnohé z těchto strategií můžete realizovat i bez partnerova závazku. A možná ho dokonce inspirujete k tomu, aby vám to oplatil.

 

                                                                                    Relationships - Marriage, Problem-Solving, and More

 2. ZJISTĚTE, ZDA JSOU POTŘEBY VAŠEHO PARTNERA NAPLŇOVÁNY.

Existuje jeden spolehlivý způsob, jak zjistit, zda jsou ve vašem vztahu naplňovány potřeby vašeho partnera: pokládejte správné otázky a pak naslouchejte odpovědím. Zamyslete se nad tím, co váš partner říká, a pokud si nejste jisti, co tím myslí, zeptejte se tak, že zopakujete jeho myšlenku a zeptáte se, zda jste ji správně pochopili. Klíč k tomu, jak komunikovat ve vztahu, často vůbec nespočívá v samotné verbální komunikaci, je ve způsobu, jakým partnerovi nasloucháme.

 

Váš partner vám může přesně sdělit, v čem je problém, ale pokud mu nenasloucháte, unikne vám to. Odolejte tomu, abyste jen čekali, až partner dokončí, co říká, abyste se mohli pustit do svého "tahu". To není naslouchání, ale čekání na to, až budete moci mluvit. Místo toho naslouchejte s klidnou, otevřenou myslí a skutečně vnímejte, co vám partner říká. To vám nejen pomůže naučit se lépe komunikovat, ale také vám to umožní navázat s partnerem hlubší kontakt.

 

 3. BUĎTE UPŘÍMNÍ A OTEVŘENÍ

Být upřímný a otevřený je na prvním místě seznamu, jak zlepšit komunikaci ve vztahu. Říkejte, co si myslíte, a dávejte najevo své pocity a potřeby. Ustupování před konflikty se zdá být klamně bezpečné a pohodlné, ale nenahradí důvěru ve vztahu a nikdy vám nepomůže naučit se lépe komunikovat. Odchod od hádky je dočasný způsob, jak se vypořádat s probíhajícím problémem v komunikaci, a je třeba jej provádět pouze za účelem dosažení krátkého období ochlazení. Když se svým partnerem nesouhlasíte, musíte mít důvěru, že to, co říkáte, bude vyslyšeno a respektováno, a stejně tak i váš partner.

 

Pokud máte vy nebo váš partner (nebo oba) odpor ke konfliktům, může se stát, že pohřbíte své emoce, abyste se navzájem potěšili a vyhnuli se problémům. Tato dočasná mírová náplast mění obousměrný vztah v jednosměrnou ulici, a to není udržitelný výsledek. Štěstí a intimita, které jste dříve sdíleli, postupně vyprchají, a to s sebou vezme i vztah. Místo ignorování problémů je zásadní, abyste se oba naučili lépe spolu komunikovat.

 

4. BUĎTE PŘÍTOMNI VE SVÉM VZTAHU

Chcete-li zlepšit komunikaci ve vztahu a skutečně porozumět tomu, co vám partner říká, buďte přítomni. Vyhraďte si čas a věnujte se komunikaci s partnerem na 100 %. Musí skutečně cítit, že má vaši plnou pozornost a že je vaší prioritou číslo jedna.

 

Je těžké naslouchat a být plně přítomný, uvědomělý a pozorný, když jste rozzlobení a ve stresu nebo pracujete na věcech, které vás připravují o čas ve vašem vztahu. To je součást života, ale je důležité si uvědomit, že to není omluva pro zanedbávání komunikace ve vztahu. Pamatujte, že intimita, láska a důvěra se budují v těžkých chvílích, ne v těch lehkých. Kdybychom se vzdávali při každém náznaku odporu, nikdy bychom nepokročili a nevyvíjeli se. Využijte těchto příležitostí k tomu, abyste se naučili zdravě řešit konflikty a stres, a sledujte, jak se svým partnerem rostete a vzkvétáte.

 

5. NEŘEŠTE VYŘEŠENÉ KONFLIKTY

Odolejte tomu, aby se diskuse o tom, co se právě děje, zvrhla v omílání všech špatností, které se kdy mezi vámi a vaším partnerem staly. To je pravý opak láskyplné a účinné komunikace ve vztahu. Místo toho zhodnoťte současnou situaci a určete, co můžete v tuto chvíli udělat. Zastavte se a vzpomeňte si, proč jste tady, a uvědomte si, že vaším cílem, výsledkem, kterého si ceníte, je posílit váš vztah, vybudovat intimitu a naučit se lépe komunikovat. S minulostí teď ani jeden z vás nemůže absolutně nic udělat, takže ji nechte jít.

 

Jak lépe komunikovat je o něčem víc než jen o tom, jak říkat správné věci. Všímejte si také řeči svého těla. Můžete partnerovi nabízet všechna láskyplná a podpůrná slova světa, ale pokud máte ruce zkřížené na hrudi a ve tváři zamračený výraz, partner pravděpodobně nebude reagovat příznivě. Jak komunikovat ve vztahu znamená naslouchat, milovat a podporovat celou svou bytostí. Nakloňte se k partnerovi, mějte uvolněnou a otevřenou tvář a jemně se ho dotýkejte. Dávejte mu všemi svými slovy, činy a výrazy najevo, že ho máte rádi, i když jste v konfliktu.

 

                                                                                      Jealousy in Relationship | Relationships Australia QLD

 

6. ZAČNĚTE ZNOVU

Někdy, bez ohledu na to, jak moc se snažíte zlepšit komunikaci ve vztahu, dojde k hádce. Tehdy je nejpodstatnější uvědomit si své nedokonalosti v komunikaci a začít znovu, než se stanou destruktivními.

 

Vždy mějte na paměti, že jste spolu proto, že si navzájem děláte úsměv na tváři. Problémy jsou překážky, které je třeba překonat, a i když je snadné se vzdát, pravdou je, že právě tyto okamžiky budou definovat váš vztah. Naslouchejte svému partnerovi, objevte potřeby, kterých si nejvíce cení, a naplňte je. Když pochopíte, že tajemstvím naplňujícího vztahu je dávání, budete neustále pracovat na tom, jak s partnerem komunikovat způsobem, kterému rozumí.

Zpět do obchodu