5 jazyků lásky

5 JAZYKŮ LÁSKY ANEB NÁVOD NA ŠŤASTNĚJŠÍ VZTAH

Asi každý už jsme někdy slyšeli o tom, že existuje 5 jazyků lásky. Můžeme říci, že to je vlastně 5 lidských potřeb a každý z nás touží po některé více než po jiné. Když se těmhle pěti jazykům lásky naučíte porozumět, uvědomíte si, co je pro vás to nejdůležitější a přináší vám to radost a klid na duši. Pokud se také budete zajímat o to, co njevíce potřebuje a po čem touží váš partner či partnerka, troufnu si říci, že se váš vztah promění v mnohem šťastnější a harmoničtější.

 

Pojďme se teď tedy podívat na to, jaké jazyky lásky vlastně známe a co znamenají!

 

1. Slova ujištění

Lidé, pro které jsou jazykem lásky slova ujištění, si cení slovních projevů náklonnosti, mezi které můžeme zařadit například časté "miluji tě",velké množství různých komplimentů, slov uznání, slovního povzbuzení a často i časté digitální komunikace, jako jsou textové zprávy. Pro někoho bude pohlazení po duši, když od své polovičky uslyší, jak mu to sluší. Jiný zase bude chtít slyšet, že upekl výbornou buchtu nebo krásně uklidil ložnici. Každý jsme jedinečný a tak je jasné, že vyžadujeme rozdílné věci.

"Pro tyto lidi mají největší význam písemné a slovní projevy náklonnosti," říká párová psychoterapeutka Fariha Mahmud-Syed. "Tyto projevy jim dávají pocit, že jsou chápáni a oceňováni.

                                                                                               70+ Adorable Aesthetic Love Quotes With Images - ThediaryforLife

 

2. Pozornost

Lidé, jejichž jazykem lásky je pozornost a  kvalitní čas strávený s partnerem či partnerkou, se cítí nejvíce milováni, když s nimi jejich partner chce aktivně trávit čas a je vždy ochoten si s nimi vyrazit. Obzvláště se jim líbí, když je ve vztahu upřednostňováno aktivní naslouchání, oční kontakt a plná přítomnost. Takový člověk bude nespokojený ve vztahu, kde spolu trávíte čas v posteli a každý koukáte do mobilu. Důležité je trávit čas aktivně spolu, tedy sdílet společně pocity a cítit opravdovou přítomnost toho druhého.

"Tento jazyk lásky spočívá v tom, že věnujete svou nerozdělenou pozornost té jediné výjimečné osobě, aniž by vás rozptylovala televize, obrazovky telefonů nebo jiné vnější vlivy. Mají silnou touhu aktivně trávit čas se svou drahou polovičkou, vést smysluplné rozhovory nebo sdílet volnočasové aktivity," říká Mahmud-Syed.

 

                                                                                              Stay Close Travel Far | Couple photography, Cute couples photos, Couple  photography poses

 

3. Činy pro druhého

Ztotožňujete se s myšlenkou, že činy mluví hlasitěji než slova? V tom případě to vypadá, že mluvíte třetím jazykem lásky. Pokud je vaším jazykem lásky služba nebo čin, oceníte, když vám partner vyjde vstříc a usnadní vám život. Jsou to například věci jako donést vám polévku, když jste nemocní, uvařit vám ráno kávu nebo vyzvednout za vás čistírnu, když jste měli náročný den v práci.

"Tento jazyk lásky je pro lidi, kteří věří, že činy mluví hlasitěji než slova. Na rozdíl od těch, kteří raději slyší, jak o ně někdo pečuje, mají lidé z této skupiny rádi, když jim někdo dává najevo, jak si jich váží, vykonáváním menších i větších prací, které jim usnadňují nebo zpříjemňují život," sdílí Mahmud-Syed.

 

                                                                                             The Core Foundations of Real Love and True Intimacy - Part 5: Kindness -  Gary Brown, PhD, LMFT

 

4. Dárky

Dárky jsou poměrně jednoduchým jazykem lásky. Nejde o peněžní hodnotu, ale o symbolickou myšlenku, která se za daným předmětem skrývá. Lidé s tímto jazykem lásky si uvědomují a oceňují proces obdarovávání: pečlivou úvahu, záměrný výběr předmětu, který má reprezentovat vztah, a emocionální přínos z přijetí dárku.

"Lidé, jejichž jazykem lásky je přijímání dárků, si užívají, když jsou obdarováni něčím, co je fyzické a zároveň smysluplné. Klíčem je darovat smysluplné věci, na kterých jim záleží a které odrážejí jejich hodnoty, ne nutně ty vaše," říká Mahmud-Syed.

 

                                                                                            How we turned our family's holiday gift exchange into a chance to really  connect |

 

5. Fyzický kontakt a dotek

Lidé, jejichž jazykem lásky je fyzický dotek, se cítí být milováni, když dostávají fyzické projevy náklonnosti, včetně líbání, držení za ruce a mazlení. Fyzická intimita a doteky mohou být pro lidi s tímto jazykem lásky neuvěřitelně potvrzující a slouží jako ujištění pohody ve vztahu. 

"Lidé, kteří potřebují ve vztahu tento jazyk lásky, se cítí oceněni, když jsou objímáni, líbáni nebo mazleni. Cení si pocitu tepla a pohodlí, který přichází s fyzickým dotykem," říká Mahmud-Syed.

 

                                                                                          26 Different Types of Relationships to Predict Your Romantic Life & Future

 

Pokud jste nyní trošku zmatení a sami netušíte, který jazyk lásky je TEN VÁŠ, můžete si zkusit udělat krátký test zde.

 

Zpět do obchodu